czwartek, 12 grudnia 2013

Na straży prawa

1.Prawa autorskie- pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi dowolnego utworu, upoważniające go do decydowania o sposobie użytkowania dzieła i czerpania z niego korzyści.


Symbol praw autorskich



2. Utwór- każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezależnej od jego wartości, przeznaczenia.

Podział utworów: *pierwotne   * opracowania   * inspirowane


3. Licencja- dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.


4. Rodzaje licencji:

Freeware: licencja umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).


 -Domena publiczna: w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.


-Adware:   jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy. Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów.


- Cardware:  Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).



- GNU Genereal Public Licence: licencja ta pozwala na użytkowanie programu za darmo oraz je modyfikować i rozpowszechniać.


- Shareware: rodzaj licencji który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni  lub po określonej liczbie uruchomień  za taki program trzeba zapłacić.


- Demo:  twórczość np.: muzyczna, plastyczna (grafika komputerowa), filmowa, programistyczna; zapisana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców (często w celach promocyjnych- wyjątek demoscena). 

 



- Trial: licencja polegająca na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.


- OEM-  producent oryginalnego wyposażenia) – przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.


- Donationware:  Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.


- Abandonware:  oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.


- Firmware: oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania, dzięki zapisaniu go na przykład w pamięciach typu flash lub EEPROM.




- Licencja jednostanowiskowa licencja uprawniająca użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko w jednym komputerze, obejmująca zakaz udostępniania takiego oprogramowania w sieci oraz na innych wolnostojących komputerach.


- Licencja grupowa: zezwala na użytkowanie programu w sieci lub zestawie komputerów, przy czym zazwyczaj jest określona ich maksymalna liczba

 

Licencja grupowa zezwala na użytkowanie przy określonej liczbie komputerów.


5. Plagiat: skopiowanie cudzej pracy/pomysłu (lub jej części) i przedstawienie pod własnym nazwiskiem. Splagiatowaną pracą może być np. obraz, grafika, fotografia, odkrycie itp.

  • Plagiat jawny- polega na przejęciu (skopiowaniu) całości bądź fragmentu cudzego utworu i podpisanie go swoim nazwiskiem

  •                               Plagiat ukryty – polega na skopiowaniu fragmentów dzieła  innego autora i wplecenie go do własnego tekstu. 




Z czego składa się zestaw komputerowy

1. Rodzaje komputerów:

- komputer stacjonarny: rodzaj komputera, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów:jednostki centralnej, monitora i klawiatury.



 - laptop: komputer przenośny, z zasilaniem bateryjnym i ze zintegrowaną klawiaturą.

 - netbook: mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa.


LAPTOP

-
NETBOOK

- palmtop: -bardzo mały, przenośny komputer osobisty Mniejszy odlaptopa, czy też netbooka– z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi - można w nich instalowaćoprogramowanie.


Dawny palmtop

 2. Budowa komputera









Procesor, chipset, układ scalony: sterowanie przetwarzaniem danych.

   





Czytnik CD/DVD, dżojstik, karta dźwiękowa, monitor, nagrywarka CD/ DVD, słuchawki- wprowadzanie danych

    



Pamięc RAM: przechowywanie danych ( dane znikają przy braku napięcia)





Dysk przenośny, dysk twardy, płyta CD/DVD, pamięc ROM, pendrive- przechowywanie danych, które znikają przy braku napięcia)


Karta dźwiękowa

 Karta dźwiękowa: przetwarzanie dźwieku 




  


Karta sieciowa



  Karta sieciowa, modem: wymiana danych z innymi( urządzenia przewodowe)














Karta radiowa, telefon komórkowy- wymiana danych z innymi ( urządzenia bezprzewodowe)















Procesor- serce komputera 

 Procesor - jest to centralna jednostka obliczeniowa, a więc serce każdego komputera. To właśnie on zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych. Tak naprawdę na mikroprocesor składa się wiele zintegrowanych układów scalonych. Procesor centralny składa się z trzech części: arytmometru, czyli jednostki arytmetyczno-logicznej (ALU-ang. Arithmetic and Logic Unit), jednostki sterującej oraz rejestrów.

 RAM-y

 Pamięć operacyjna, nazywana RAM- jest ważnym elementem komputera decydującym w dużym stopniu o jego wydajności. Jest to czynnik ważniejszy od samego procesora, więc kiedy uznamy, że nasz komputer jest za wolny, najpierw powiększmy pamięć operacyjną, a dopiero potem zmieniajmy procesor. Podstawowym parametrem pamięci operacyjnej jest jej pojemność wyrażana w megabajtach (MB).

''Przepis na domowy komputer ''


niedziela, 8 grudnia 2013

Usługi z literką "e"

E- nauka

 E-nauka oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Wspiera również tradycyjny proces nauczania.

Narzędzia e– nauki to specjalnie przygotowane
- programy komputerowe,
-strony internetowe, fora dyskusyjne,
-poczta elektroniczna,
-czat, wideo–konferencja.
E-nauka staję cię coraz popularniejszą formą zdobywania wiedzy na świecie oraz w Polsce. Wiele uczelni wprowadza e-naukę w obręb swoich kierunków.
E-nauka jest najlepszą formą edukacji dla osób preferujących naukę w spokoju, w domowym zaciszu.

E-nauka daje możliwość 
-uczenia się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze,
-natychmiastowego dostępu do wszystkich potrzebnych materiałów,
-szybkiego i indywidualnego kontaktu z nauczycielem,
- spersonalizowanego podejścia do studenta,
- wiele innych możliwości, których nie oferują tradycyjne kursy.


Odwiedź w internecie:  www.e-nauka.org, www.epnp.pl/‎, www.naukaiebiznes.pl, enauka.blox.pl/, www.szkoła.net, www.edu.info.pl

E- praca


 E – praca  polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje. 

Zalety telepracy: 

-firma oszczędza na stanowisku pracy (na powierzchni i zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych)
-zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów wysokiego bezrobocia, kobiety opiekujące się dziećmi
-swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy – można ją wykonywać w domu, telecentrum, telechatce ( to miejsca, w których gromadzą się ludzie z lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale daleko od miejsca pracy – są one wyposażane przez firmę w potrzebny sprzęt)


Wykres (1)

Wady telepracy:

-pracodawca nie ma możliwości obserwacji stopnia zaangażowania pracowników; telepracownik może stać się pracoholikiem
-utrudnia kontrolę nad pracownikiem
-ważną kwestią staję się samodyscyplina – pracownik musi samodzielnie organizować sobie czas pracy


Odwiedź w internecie:  www.top-praca.pl, www.e-praca.net, e-praca.org, 

 epraca.blogspot.com

 


E-bank

Usługa E-Bank to: nowoczesny system bankowości elektronicznej, umożliwiający Klientowi szybki dostęp do konta za pomocą kanału www. W ramach usługi E-Bank Użytkownik ma możliwość:


1. Uzyskiwania następujących informacji o rachunku:

- aktualnych informacji o saldzie i obrotach na rachunku,
- informacji o wysokości wolnych środków,
- wykonanych operacji,
- historii salda rachunku za wybrany okres,
- informacji o lokatach,
- informacji o zleceniach stałych.

2. Wykonywania operacji:

- polecenie przelewu,
- polecenie przelewu do ZUS,
- polecenie przelewu do US,
- polecenie przelewu zagranicznego,
- zakładanie i likwidowanie lokat,
- zakładanie i likwidowanie zleceń stałych (Konto prywatne/firmowe),
- doładowanie telefonów.

3. Dostęp do dodatkowych usług:

- zmiana hasła,


Wady e -bankowości














  !!! to wyłudzanie poufnych informacji osobistych  przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Jest to
rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.







Formularz przelewu

E-zakupy

Handel elektroniczny- Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.


Jak bezpiecznie robic e-zakupy-

* Chroń dane osobowe i dostępowe

* Korzystaj tylko z bezpiecznych e-sklepów

* Bezpieczny komputer = bezpieczne zakupy

* Czytaj regulamin i dopytuj o szczegóły

* Alternatywne sposoby zapłaty

Aukcje internetowe


rodzaj  aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internet. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja.



* Aukcje kup teraz

* Aukcje z licytacją

Statystyki- co czwarty Polak robi zakupy przez Internet

Odwiedź w internecie:  www.nokaut.pl/, www.skapiec.pl, www.ceneo.pl, www.okazje.info.pl , www.wykop.pl

 



Sklepy internetowe




Wady e zakupów

  • zapewnienie bezpieczeństwa płatności przez sieć,
  • niepewność, co do rzetelności sprzedawcy,
  • brak możliwości wypróbowania, czy oględzin zakupywanego towaru,
  • odczuwalny brak fizycznie istniejącego sprzedawcy, z którym można skonsultować pewne pilne kwestie. 


    E- czytelnia

    E- book- treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym.


      Wady e- czytelni


       
    • mają zabezpieczenia, np. DRM lub znak wodny – ebooków z DRM nie odczytuje Kindle – trzeba zdjąć zabezpieczenie,
    • wiele ebooków wciąż wydawana jest w formacie PDF, z którym niektóre czytniki mają problem,
    • ten typ książki wciąż ma wielu przeciwników – e- ksiązki nie pachną, kartki nie szeleszczą,
      - są drogie

      Zalety  e-czytelni


      • są „lekkie” – ważą tyle, co urządzenie, na którym je czytamy. W przypadku czytnika ebooków będzie do 200-300 gramów,
      • można zabrać kilkaset e-książek za jednym razem
      •  eksiążki są łatwo i szybko dostępne
      •  przeszukiwalnośc- teraz wystarczy wpisać szukane słowo i zostanie ono wyszukane i zaznaczone,
      Najpopularniejsze formaty: TXT, PDF, ePUB, PRC, FB2

      Odwiedź w internecie:   czytajzafree.pl/, woblink.com/darmowe-ebooki‎, eksiazki.toplista.pl, eksiazki.az.pl/szukamy-darmowych-ebookow/